Plastový alebo látkový kufor?

Plastový alebo látkový kufor?
Pri výbere nového kufra na kolieskach patrí vyriešenie rébusu o type kufra medzi prvoradé. Nedá sa jednoznačne vyhlásiť ktorý typ je najlepší. Každý kufor má svoje výhody a nevýhody. Tie podstatné vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Plastový kufor

Plastové kufre si získavajú čoraz väčšiu obľubu. Niet divu. Často so sebou prenášame notebook, fotoaparát a rôznu elektroniku, ktorú chceme mať v bezpečí a prepraviť bez poškodenia. Plast, z ktorého je kufor vyrobený je pevný, ale zároveň pružný aby odolal nárazom. Túto vlastnosť materiálu si môžete predstaviť ako nárazník na aute. Pri menšom náraze nepraskne, ale na povrchu môže dôjsť k oderom alebo škrabancom.

S plastovým kufrom odpadajú starosti s obalom na kufor. Plast jednoducho nepremokne v daždi alebo ako skúsenosti zákazníkov hovoria, do kufra sa nedostanú tekutiny z rozbitých fliaš v podpalubí lietadla.

Škrupinový kufor je rozdelený na dve polovice. Toto je výhoda pri usporiadaní vecí, keď môžete samostatne uložiť topánky a samostatne košele a tričká. Práve pri úložnom priestore sa objavuje jedna zo základných nevýhod plastových kufrov. Oproti pláteným kufrom sa objem hlavného oddelenia nedá rozšíriť pomocou zipsu. Absentujú aj vonkajšie vrecká na drobnosti, ktoré chcete mať počas cesty poruke.

Takmer všetky plastové kufre majú 4 kolieska s 360° otáčaním. To umožňuje ľahké manévrovanie v úzkych uličkách na letiskách, staniciach alebo vo vlakoch. Na druhej strane, takto vybavené sú aj niektoré látkové kufre.

Opravy a servis plastových kufrov nie je zložitý. Rentabilita opravy začína a končí pri výmene poškodených koliesok a rukovätí. Prasklinu na škrupinovom kufri sa neoplatí opravovať. Lepením priemyselným lepidlom alebo v horšom prípade sekundovým lepidlom už nedocielite požadovanú pevnosť. Pri prasknutí vonkajšej časti plastového kufra je vhodné sa poobzerať po novom kufri.

 

Látkový kufor

Pre plátené kufre na kolieskach hovorí ich nízka hmotnosť oproti plastovým kufrom. Tento fakt zohráva dôležitú úlohu pri letoch nízkonákladovými spoločnosťami. Tým, že sú relatívne mäkké, môžete ich ľahšie natlačiť do úzkych priestorov napríklad v priehradke na palube lietadla.

Rozdelenie úložného priestoru na jedno oddelenie s popruhmi a prípadne vnútorným vreckom je ďalším argumentom pre kúpu látkového kufra. Niekomu skrátka vyhovuje mať uložené všetko pokope. Pre plátený kufor hrá aj možnosť zväčšiť objem kufra pomocou zipsu okolo hlavného oddelenia. Túto možnosť by ste na plastovom kufri hľadali márne. Drvivá väčšina látkových kufrov má aj vonkajšie vrecká na zips. Ideálne na všetky veci, ktoré chcete mať rýchlo pri sebe bez nutnosti otvárania kufra.
 

Látkový kufor je náchylnejší na poškodenie a poskytuje aj nižšiu ochranu vecí, ktoré v ňom máte. Nie je to však o tom, že by na látkových kufroch boli používané nekvalitné materiály. V prípade nepriaznivého počasia látka jednoducho premokne alebo sa pretrhne pri preprave. Tento problém môže vyriešiť obal na kufre.
 

Plátené kufre kúpite s dvoma štyrmi kolieskami. Výber je vecou preferencii. Kolieska sú buď plastové alebo silikónové alebo z tvrdenej gumy podobne ako na kolieskových korčuliach. Výhodou je nízka hlučnosť.
 

Poškodený látkový kufor je možné opraviť. Bežné opravy zahŕňajú výmenu koliesok, rukovätí a zipsov. V závislosti od typu poškodenia je možné prešiť švík a trhlinu. Pri väčšom poškodení sa stáva oprava kufra nerentabilnou.

 

A ešte niečo navyše

Ak vám niečo na vybranom kufri chýba, je možné jeho vlastnosti a funkcie doplniť napríklad o TSA zámok, popruh na kufor alebo menovku.

Potrebujete poradiť pri výbere nového kufra? Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.

Bon voyage.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť